PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10042364}

1670

8,0 92 867
ocen
8,0 10 1 92867
7,8 34
oceny krytyków
1670
powrót do forum serialu 1670

Obejrzałem prawie dwa odcinki. Zapewne spojrzenie chrześcijanina nie ma dla Was większego znaczenia ale czasem czuję że nie mogę milczeć. Momentami bardzo dobra satyra na nasze przywary, których mamy pod dostatkiem...Źle niestety gdy zamienia się w szyderstwo które samo w sobie jest obrzydliwe. Gdy satyra dotyka zorganizowanej religii, kościołów i znaczących religii to ok - często duchowieństwo zasłużyło jak mało kto. Źle niestety gdy dotyka Boga, Jego Syna i Słowa...Są granice, których twórcy serialu nie zauważają, w sumie się nie dziwię bo nie są chrześcijanami, nie zawierzyli życia Jezusowi. Ja dalej oglądać po prostu nie chcę ,walory scenariuszowe i aktorskie to nie wszystko. Taka refleksja.

ocenił(a) serial na 10
Renifer60

Dla mnie to nie jest satyra z Boga lecz z ówczesnej religijnej świadomości i przywiązywania nadmiernej uwagi do wiary. Czasami traktowania jej bardzo dosłownie.
W sumie nie wiem czy to satyra czy jedynie ukazanie przekonań jakie panowały w epoce.

Ksiądz Jakub i tak jest wyjątkowo porządnym duchownym (jak na epokę).

Martin von Carstein

Nie chodzi o Jakuba - Pan Jezus o duchownych wypowiadał się w sposób o wiele bardziej drastyczny niż ksiądz tu przedstawiany. Była taka postać stylizowana na Jezusa, to pozostawia w umysłach odbiorcy wrażenie że można sobie bezkarnie żartować z Boga - otóż nie można. Każdy z nas obojętnie czy w to wierzy czy nie stanie przed Bogiem. Albo inaczej - gdy śmiejemy się z siebie to super, rzadka umiejętność ale czy szydzilibyśmy z ojca lub matki...

ocenił(a) serial na 10
Renifer60

Wiem i dlatego mówiłem - jest to przybliżenie widzowi ówczesnej mentalności i nadmiernej religijności. Dopatrywania się wszędzie cudów i Boga... oraz diabła.
Ciesz się iż nie dali bardziej przyziemnych, mroczniejszych zagadnień jak np. topienie starej kobiety za to, że kumała się z diabłem i czarami wywołała melancholię u Jana Pawła.

Nadmiernie religijni szlachcice dojrzeli w chłopie pańszczyźnianym Jezusa. W pół-niewolniku. Obiecali mu wolność jeżeli udowodni swą boskość. Chłop jedynie wyglądał jak Chrystus z portretów kościelnych. Nie twierdził iż kimś takim jest.

Skuszony końcem pańszczyzny spróbował przejść się po jeziorze. Nie wyszło.

A w czym jest największy problem i ironia?

Ksiądz Jakub, miłośnik biczowania chłopów w celu zwiększenia ich wydajności, powinien (zgodnie ze swą religią) upatrywać Chrystusa w każdym człowieku i okazywać mu miłosierdzie.

Martin von Carstein

No i sympatycznie podyskutowaliśmy. Życzę dobrych, radosnych świąt a zważywszy czego są pamiątką to i zacnego miejsca dla Solenizanta.

ocenił(a) serial na 5
Renifer60

Religia i to każda powinna zostać zdelegalizowana. Jedyne co wyszło komunię to piętnowaniem sekty kataniarzy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones