PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=808375}
7,5 1 865
ocen
7,5 10 1 1865
All American
powrót do forum serialu All American

Czym się zajmuje kalifornijski nastolatek ? Wali piątki i żółwiki z kumplami lub na skraju basenu gibie się w samych majciorkach z papierowym kubkiem w łapie. Jego głównym i jedynym życiowym celem wydaje się być doskonalenie postawy i image'u dominującego pawiana w stadzie (z zachowaniem nienaruszonej żelowej grzywki). Oczywiście może też czasem doznać głęboko ludzkiej przemiany pod wpływem wzniosłej mowy na środku boiska lub szekspirowskiego dialogu przy wysepce kuchni wielkości sali gimnastycznej.
Małpim rytuałom towarzyszy oczywiście wkurzający rap a drętwej gadce emocjonalne zawodzenia. Żeby widz nie miał wątpliwości co psychologicznej głębi sceny.
Tam do ogólniaków najwyraźniej uczęszczają trzydziestoletnie laski (szkoda że w moim tak nie było). I to właściwie jedyna jasna strona tego koszmaru dla oczu i wrażliwości widza. Są oczywiście liczne problemy, nierówności społeczne, uprzedzenia rasowe, gangi, brutalność policji, brak akceptacji dla odmiennych orientacji.
Tylko wszystko zaserwowane w tak banalny, schematyczny i prostacki sposób niczym na użytek ośmiolatka. Nie wiem, może w Stanach funkcjonuje jakaś komisja u której poruszenie tych kwestii warto w scenariuszu "odhaczyć" choćby w najbardziej żenującym stylu.
Dałem radę czterem odcinkom, na więcej mnie nie stać. Może coś się jeszcze wydarzy. Dotknie ich trzęsienie ziemi , zaczną palić papierosy czy wskutek innego kataklizmu przestaną wymachiwać łapskami i zastanowią się nad sobą. Dystrybutor podłoży komentarz Czubówny i będzie się to dało oglądać na zasadzie "kurcze... chwilami zachowują się prawie jak ludzie". Ale to już beze mnie.

OK. Jestem zgredem ale nie wrogo nastawionym i nie słucham Ireny Santor. Z sentymentu po młodzieżowe seriale chętnie sięgam. Liczyłem na coś w stylu Friday Night Ligths (2006-2011) który obejrzałem szybko, w całości i z przyjemnością. Gdzie bohaterów można było łatwo rozróżnić, polubić. Którzy mieli prawdziwe problemy i po kilku latach chwały gdy modliło się do nich całe miasteczko kończyli serwując pizzę i w samochodowych warsztatach. Jeśli ktoś lubi te klimaty a przy oglądaniu AA ma mdłości podobnie jak ja to polecam bo tam mimo wszelkich słabości chyba nie do uniknięcia w tym gatunku to jest produkt z zupełnie innej półki.

silent__hunter

Potwierdzam, a serialu nie ma nawet co porównywać do FNL. Jeżeli ktoś myśli, że serial jest o football'u, to będzie zawiedziony - został on odsunięty na ostatni plan i w odcinku obejrzymy może 2 minuty meczu, albo w ogóle. Serial opowiada o typowych problemach amerykańskich dzieciaków - bogaci imprezują i ćpają, a ciemniejsza populacja żyje w biedzie, dzieci wychowują się bez ojców, a po ulicach panoszą się gangi.

silent__hunter

A czym się zajmuje polski nastolatek albo jakikolwiek? Czym się w ogóle zajmują ludzie? Nie każdy odkrywa lek na raka.

silent__hunter

Też mam problem z tym serialem. Oglądam już 2 sezon i jest dziwnie. Z jednej strony tak jak piszesz: autentyczne problemy społeczności (rasizm, getta, gangi, nierówności społeczne itd.) i nastolatków (nałogi, presja rówieśnicza, depresja itp.) ale to wszystko potraktowane od czapy, pasując do fabuły jak kwiatek do kożucha i potwornie zbanalizowane. Motywy postępowania bohaterów są dla mnie chaotyczne (no niby to nastolatki, można przymknąć oko, ale dorośli zachowują się podobnie), z jednej strony głębokie przemówienia a la Paulo Coelho a za chwilę odwrót o 180 stopni i gadka jak u upośledzonego debila... Rozumiem, że to miała być laurka dla pierwowzoru głównego bohatera, miała ukazać jak ciężko miał w życiu i jednocześnie jak bardzo dojrzałym, zdeterminowanym, pracowitym i odpowiedzialnym młodzieńcem był... jak na hagiografię wyszło trochę śmieszno, trochę straszno...
A już szczytem absurdu są dla mnie relacje nastolatków z rodzicami i rodzicami ich przyjaciół - w życiu nie wyobrażam sobie pogadanki 17-latka z 40-parolatkiem na takim poziomie spoufalenia... Motywy z gangami - chore, po prostu chore, oczy łzawią i uszy więdną.
Friday Night Ligths nie oglądałam, ale widziałam Euforię, do której ten serial w ogóle się nie umywa. Myślę że zmęczę do końca te 3 sezony All American, coś sprawia, ze jestem ciekawa co dalej, jednocześnie ilość żenady jaką ten serial serwuje może być groźna dla zdrowia psychicznego...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones