PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=520}

Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
7,2 282 193
oceny
7,2 10 1 282193
5,2 37
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część I Mroczne widmo
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo

Wg Was który lepszy? Dla mnie obaj są efektowni chociaż Maul jest bardziej intrygujący! A Wy jak myślicie?

Kudlacz_5

Vader lepszy oczywiście, ale Maul był bardzo zagadkowy :)

użytkownik usunięty
PrzemQ_3

Vader jest lepszy oczywiście, ale kiedy był jeszcze człowiekiem, jako pół maszyna jest powolny, Maul by go mógł zniszczyć w kilka chwil w takiej formie.
Jednak jakby przyszło walczyć Aniemu i Maule, Maula nie miałby szans.

użytkownik usunięty

Chyba w jednym komiksie - kanonicznym - jest ukazana sytuacja, gdzie prorocy ciemnej strony wskrzeszają Maula, aby pozbył się Dartha Vadera(tak, tego w czarnej zbroi). Pojedynek wygrywa Anakin, ale przychodzi mu to z niemałym trudem.

ocenił(a) film na 8

Właśnie!!! Błagam niech ktoś mi powie czy ten komiks jest dostępny po polsku? bo widzialem pare obrazków z komiksu DARTH VADER VS DARTH MAUL. ale nigdzie nie widzialem go po polsku...:( Prosze o odpowiedz!!!!

użytkownik usunięty
Kudlacz_5

Z tego, co wiem, to nie wydano go w Polsce, a szkoda.
Btw, gdyby Vader nie doznał takich obrażeń na Mustafarze, rozprawiłby się z Maulem w dwie minuty.

Nie ma co się spierać, Obi-Wan pogodził ich obu :D

Kudlacz_5

No i ożywili Dartha Maula.

TEN KOMIKS JEST NIEKANONICZNY!!!!! LUDZIE PROSZĘ WAS!!! Takie głupoty gadacie , że aż mi was żal nooby!!

I podpisuję się pod tym , że Obi-Wan wydymał ich obu :D

użytkownik usunięty
rodzyn77

Ten komiks jest kanoniczny. Na drugi raz, zamiast rzucać się, zapoznaj się z faktami.

ocenił(a) film na 8

Jeśli kanoniczny (a niestety tak, bo sprawdzałem na Wookieepedii) to tylko przez głupotę tych co decydują o kanoniczności. Niby Maul został wskrzeszony dzięki alchemii Sithów, to sprzeczne jest z Zemstą Sithów, w której mowa że tylko Plaegius mógł to zrobić. A Plaegius nie mógł ożywić Maula bo sam dawno nie żył. Poza tym jak się ożywiło Maula, to czemu by nie Dooku, Mace Windu, Kita Fisto, matkę Anakina, Yodę, Qui Gona, a nawet Jabbę i Salaciousa?

ocenił(a) film na 8
Hagan

Jeśli chodzi o wskrzeszenie Windu, Fisto, Yody i Qui-Gona: wskrzeszenie jest niezgodne z naukami Jedi. Powodowałoby to pewnie zakłócenia w Mocy.

A jeśli chodzi oto kto jest lepszy:

Myślę, że Vader był potężniejszy w posługiwaniu się Mocą. W końcu miał największą liczbę midichlorianów w historii galaktyki. Maul natomiast o wiele lepiej radził sobie z szermierką mieczem świetlnym i Vadera mógłby na miecze pokonać (tego osłabionego Vadera w zbroi). Trudno wyobrazić sobie pojedynek Anakina i Maula. Chciałbym go zobaczyć :)

Darth_Vojtek

To że miał najwięcej midichlorianów o niczym nie świadczy. Wszystko zależy od tego jak wykorzystasz swoje warunki. Jeśli ktoś ma duży potencjał ale nie umie go wykorzystać, to przegra z tym który może i ma mniejszy potencjał, ale umie go wykorzystać (chyba już to gdzieś pisałem...)

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

Anakin może i miał warunki ale nie mógł w pełni wykorzystać swoich możliwości bo mistrzowie uczą go, że Jedi musi dostrzegać granice w korzystaniu ze swojej potęgi. Anakin po przejściu na Ciemną Stronę tą granicę przekracza i myślę, że potrafiłby wyzwolić moc do maximum. Przypomniał mi się Sekretny Uczeń Vadera z gry "Star Wars: The Force Unleashed". Gdyby Anakin, tak jak on, wychowywał się jako Sith efektem ich pojedynku byłaby wygrana Vadera, a nie na odwrót.

Darth_Vojtek

Anakin po przegranej z Obi-Wanem nie był już tak potężny jak wcześniej. Może i wyzwolił później swoją moc do maximum, ale i tak była ona mniejsza.

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

To prawda. Żadna żywa istota nie powinna przeżyć takich obrażeń jakich doznał Anakin po pojedynku na Mustafar, zwłaszcza pozbawiony kończyn. Kiedyś czytałem (chyba na tym forum), że Anakin przeżył tylko dlatego bo przekształcił większość swoich midichlorianów na energię życiową, tak jakby je poświęcił. Oznaczałoby to, że jednak Anakin był na tyle potężny
aby oszukać śmierć (tak jak robił to Darth Pleaugies).

ocenił(a) film na 8
Darth_Vojtek

Też o tym słyszałem. Ciekawa teoria. Z tą różnicą, że Darth Plagueis nie robił tego kosztem swoich midichlorianów. Po prostu jako chyba jedyny znany Sith "opanował" w pełni tą ideologię, która ostatecznie prowadziła do takiej zdolności... "Stuletnia Ciemność" o tym jest.

Reven_4

Ja gdzieś czytałem, że midichloriany były usadowione w każdej komórce człowieka czy też innej istoty. Gdy Anakin stracił 2 ręce i 2 nogi, część jego midichlorianów przepadła, a tym samym Anakin nie był już tak potężny jak wcześniej. O tej teorii z przekształcenie midichlorianów w energię życiową nie słyszałem. Ciekawa teoria.

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

To brzmi sensownie. To fakt, że midichloriany były usadowione w każdej żywej komórce, więc jeśli on pozbył się takiej części własnego ciała to powinien stracić proporcjonalną ilość midichlorianów. Poza tym właśnie czytałem gdzieś o tym, że tylko kosztem Mocy Anakin utrzymał się przy życiu do przybycia Imperatora, ale nie mogę sobie przypomnieć gdzie to było... Tak nieoficjalnie na jakimś forum czytałem, że Anakin stracił na Mustafarze połowę swoich midichlorianów.

Reven_4

Mi też wydaje się to właśnie sensowne. Gdyby był tak potężny jak wcześniej, to Imperator na pewno nie chciałby go zamienić na Luke'a.

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

Tak. Przecież sam Imperator w Empire Strikes Back mówił "On mógłby nas zniszczyć". Ale dochodzi jeszcze jedna rzecz. Luke był młody. A to jest zgodne z tradycją Sithów, że jeśli uczeń nie stanie się na tyle silny, żeby zabić mistrza, to mistrz pozbywa się ucznia i bierze sobie nowego.

Reven_4

Tak, wiem o tej zasadzie. Imperator potrzebował potęgi Vadera żeby odnaleźć drogę do nieśmiertelności, ale potęga zniknęła, i Vader nie był już mu potrzebny.

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

Podobno Luke i Leia otrzymali po ojcu po połowie z jego midichlorianów. To znaczy jeśli Anakin miał jeszcze w trakcie ich poczęcia ponad 20 000 to Luke i Leia mają po ponad 10 000. Oznacza to, że Luke i tak był od Anakina słabszy w Mocy, co nie powinno tak zadowolić Imperatora. Oczywiście przyjmując, że ilość midichlorianów wpływa w dużym stopniu na Moc (trochę się w tym wszystkim gubię).
Sytuację zmienia fakt, że Imperator nie miał zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o wybór następcy Vadera. W końcu wszyscy Jedi zostali wytępieni. Zostałaby tylko Leia, co z resztą Vader zasugerował podczas pojedynku z Luke'em.

Darth_Vojtek

Właśnie miał duży wybór, miał całą Galaktykę pełną stworzeń. Musiał tylko znaleźć istotę silną mocą. Ale musiałby poświęcić dużo czasu na jej wyszkolenie. Luke był już wyszkolony.

Anakina stracił wcześniej rękę, więc pewnie miał trochę mniej przed poczęciem dzieci :)

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

Tak, to prawda, że Imperatorowi było na rękę przeciągnięcie Luke'a na Ciemną Stronę bo ten był już wyszkolony. Sidious był już stary i nie miałby czasu na szkolenie, a co dopiero szukanie nowego ucznia. Chociaż z tym, że miał duży wybór bo w Galaktyce istnieje wiele stworzeń to nie jestem pewien. Z tego co wiem Palpatine nie tolerował istot z obcych ras, wręcz dążył do ich wytępienia (dla lepszej przyszłości Imperium). Wynika z tego, że miałby do wyboru jedynie istoty rasy ludzkiej (Darth Maul był wyjątkiem, Palpatine go dobrze znał i wiedział, że nie podoła roli potężnego Lorda Sithów, Maul był dla Palpatine'a tylko morderczym narzędziem które miało zwiastować powrót Sithów).

Jeśli chodzi o rękę Anakina to faktycznie miał po jej utracie trochę mniej midichlorianów(ale taka jedna ręka to nie wiele). :)

Darth_Vojtek

Ja wiem czy Maul był tylko 'narzędziem'... W książce gdy dowiedział się o jego śmierci wydawało mi się że go to zmartwiło, powiedział coś w stylu 'będę musiał sobie znaleźć nowego ucznia, a to wymaga zachodu'. Nie słyszałem też o tym że chciał wytępić inne rasy. Miałby z tym niemały problem ;)

ocenił(a) film na 8
PrzemQ_3

Tutaj masz link do artykułu o Sidiousie http://www.ossus.pl/biblioteka/Palpatine
Znajdź sobie fragment "Mistrz mroku", piszą w nim o relacjach Sidiousa z Maulem. Być może w artykule pisze też o tym wytępieniu ras ale nie jestem pewien.

Darth_Vojtek

Czytałem ten artykuł o Palpatinie, ale nie cały, trochę za długi jest :) ale jak będę miał czas to przeczytam z chęcią.

użytkownik usunięty
Darth_Vojtek

Anakin mógł przeżyć dzięki Mocy oczywiście ale nie koniecznie kosztem midichlorianów. A jak było w KotOR 1 kiedy Bastila użyła Mocy by Revan pozostał przy życiu i zrodziła się między nimi ta więź i się w sobie zakochali.

użytkownik usunięty
Kudlacz_5

Uważam że sprawa jest prosta są 3 dowody w sadze Gwiezdnych Wojen wskazujące że Darth Maul był słabszy od Dartha Vadera:
1. Obi- Wan kiedy pokonał Maula był od niego lepszy nie tylko wygrał z nim przypadkiem (rozcioł jego podwójny miecz i przejmował inicjatywe) sądzę, że gdy Maul zrzucił Obiego a ten zawisnął (w tej dziurze :) ) co dzięki pokazowemu wyskokowi dało mu zwyciestwo nie było konieczne do zwycięstwa gdyby nie spadł to pewno wykończył by Maula normalnie A BYŁ TYLKO UCZNIEM w zemście Sith-ów Obi był znacznie silniejszy więc powinien umieć się z Maulem rozprawić w 30 sekund a z Anakinem meczył się nieźle więc Anakin musiał być silniejszy od Maula :)
2. Anakin pokonał Dooku a z tym nawet Obi nie umiał se dać rady a Yoda sam przyznał że Dooku jest potężny ("potężnym stałeś się Dooku") więc Ankin pokonał kogoś silniejszego od Maula
3. Słowa Darth-a Sidious-a "mam nowego ucznia znacznie młodszego i znacznie potężniejszego" oraz " Darth Vader wkrótce stanie się potężniejszy ode mnie i od ciebie" (to było do Yody) świadczą że uważał Anakina za najpotężniejszego Jedi a później Sitha
Poza tym Darth-a Vadera w zbroi też trzeba rozpatrywać w dwóch kategoriach Ten z końcówki "Zemsty Sithów" i ze starej Trylogii ten z 3 epizodu był potężny o czym świadczy pokaz mocy kiedy demoluje laboratorium ten z Nowej nadziei ma ponad 40 lat i od dawna nie walczył z nikim a Sidious nie organizował dla niego sparingów. Myśle że ten z 3 epizodu też by Maula rozniósł a tak wogule to nie fair gdyby wskrzesić Maula, gdyby przezył w pierwszym epizodzie byłby stary i od połowy cyborgiem a wtedy Vader by dał rady, gdyby go wskrzesić do czasów świetności jako młodego nie przeciętego :) to Vadera też trzeba by było odmłodzić i odtworzyć :)

Co do 2. Obi-wan pokonał Anakina :p. Kto więc jest najsilniejszy z trójki Anakin, Obi, Dooku?

ocenił(a) film na 10
Kudlacz_5

Vader jest dla mnie lepszy. Ale i tak wolę Anakina w swojej prawdziwej postaci.

ocenił(a) film na 8
Magnolia21

No dobra a który znich robił na Was większe wrażenie ale wyglądem? Chodzi mi o taki strach który budzili we wrogach. No i respekt. Maul - Wytatułowana twarz ,rogi(chociaż taka była jego rasa) ,szata Sitha i śplepia. Skolei Vader - Oddech , głos , cały strój , No i to że miał dwa metry w zbroi:) i te duszenie ręką:) Więc który z Was jest lepszy??? Ja obstawiam po środku bo na mnie obaj robili wrażenie:)

ocenił(a) film na 8
Kudlacz_5

Żeby nie było chodzi mi o duszenie zaciskaniem dłoni jak w NOWEJ NADZIEJI:)

ocenił(a) film na 8
Kudlacz_5

Pierwszą częścią "Star Wars" jaką w życiu widziałem było właśnie "Mroczne Widmo". Teraz się trochę dziwię ale wtedy Maul nie robił na mnie zbyt dużego wrażenia. Nie wiem dlaczego. Może byłem za mały i uważnie nie oglądałem, przez co nie doceniłem jego postaci. Ale kilka lat później dowiedziałem się, że istnieją jeszcze inne części "Star Wars" (Stara Trylogia).

Zafascynowany opowieściami taty włączyłem "Nową Nadzieję". Pamiętam jak siedziałem na podłodze oglądając film i pierwszy raz ujrzałem Lorda Vadera. Wynurzał się z chmury dymu wchodząc na pokład statku Tantive IV. Oczywiście nie odczuwałem żadnego lęku oglądając Vadera w "Nowej Nadziei" bo oglądałem go z tatą. Ale tydzień później Polsat wyemitował "Imperium Kontratakuje".....no i wtedy się zaczęło. Był to wieczór. Tata był akurat w pracy a mama już spała, więc byłem zmuszony oglądać sam. Pierwsze 20 minut - akcja cały czas rozgrywa się na planecie Hoth, a dopiero później przenosi się w Kosmos. I nagle widzę tylną część hełmu Vadera i słyszę ten jego oddech (gęsią skórkę mam natychmiast). Później słyszę jego głos kiedy rozmawia z załogą i wtedy moja psychika zostaje złamana. Kładę się obok mamy zwijając się w kulkę a głowę przykrywam kołdrą. Telewizor jest cały czas włączony i po chwili znów dobiegają mnie odgłosy Sitha.
Nie wytrzymałem i telewizor wyłączyłem aby do oglądania powrócić kiedy indziej. Na szczęście następnym razem było już dobrze. Przebrnąłem przez "Imperium Kontratakuje" aby później (już bez problemu) obejrzeć "Powrót Jedi". No i powtórzyłem sobie "Mroczne Widmo". Niestety Maul znów nie wywarł na mnie dużego wrażenia.

W chwili obecnej kiedy patrzę na Maula wyczuwam lekki lęk. W filmie prawie nic nie mówi co dodaje mu tajemniczości. Jest niezwykle ciekawą postacią. Czasami zastanawiam się jak wyglądałaby rozmowa między mną a Maulem. Wchodzę do świata "Star Wars" i proszę go o rozmowę. Ciekawi mnie jak zareaguje, co odpowie? Kiedy o tym myślę przeszywa mnie mieszanka strachu i ciekawości.

Do którego z nich odczuwam większy respekt? Chyba mam tak jak Ty. Coś pomiędzy.

Trochę się rozpisałem.:D Przepraszam. Po prostu saga "Star Wars" to seria, która była ogromnym przełomem w moim życiu.

ocenił(a) film na 8
Darth_Vojtek

Cóż... jak dla mnie Vader był rozchwianym emocjonalnie idiotą. Może i budził respekt, ale tylko dlatego że ludzie bali się śmierci nie jego. Co innego admirał Thrawn. Załoga czuła respekt przed NIM no i słuchał rad itp. Nie pozbawiał się armi bo mu ktoś dał mądrą rade.
Wracając do tematu, Maul był 100 razy lepszy. Może Vader miał więcej midichlorianów, ale nie potrafił ich wykorzystac...

ocenił(a) film na 10
idril_7

Dart Vader czyli Anakin Skywalker był bardzo silny nie wiem czy oglądałeś 3 część gdzie rośnie w siłę. Zdecydowanie Lord Darth Vader.

ocenił(a) film na 7
Kudlacz_5

Mam być szczery? Vader był zarówno gorzej zagrany, jak i był słabszy fizycznie. On to miał tylko dobry głos (mistrzu), gorzej z zaangażowaniem i dobrze posługiwał sie mocą. Maul był sprawniejszy i bardziej gibki. No i nie był taki miękki jak Vader (scena z Imperatorem w SW 6)

użytkownik usunięty
moooras

Gorzej zagrany? Co mam przez to rozumieć? Że nie wykonywał takich ruchów jak Maul? To dość logiczne. Chyba, że masz na myśli grę aktorską. Moim zdaniem Vader był zagrany bardzo dobrze.

"No i nie był taki miękki jak Vader..."

W którym momencie "Powrotu Jedi" Vader był "miękki". W momencie, gdy współczuł synowi? To raczej dowodzi odwagi i siły charakteru, skoro przejrzał na oczy i potrafił poświęcić się dla syna stając się na powrót Jedi.

ocenił(a) film na 7

"W momencie, gdy współczuł synowi?" - tak, w tym momencie

"Że nie wykonywał takich ruchów jak Maul?" - ruchy były tragiczne, ale to da sie wybaczyć. Nie aktorzy chyba ustalają jak mają sie ruszać :P

"Moim zdaniem Vader był zagrany bardzo dobrze" - to samo mógłbym powiedzieć o gościu z filmu "V jak Vendetta". Vader to tutaj szczerze mówiąc za wiele do grania nie miał, bo był zamaskowany. Mógł tylko głosem sie bawić. Głos to on akurat miał idealny, gorzej z wczuciem. Znaczy raz był lepszy raz gorszy. Dobrze np. wyszła mu scena "I am your father". Słabiej było jak np. w scenie tuż przed śmiercią. A Maul to był tylko wytatuowany po całości.

Nie zrozum mnie źle, bardzo lubie Vadera bardzo. Po prostu wolę Maula :P

moooras

'Gość' z filmu "V for Vendetta" był bardzo dobrze zagrany, podobnie jak Vader.

ocenił(a) film na 7
PrzemQ_3

Dla mnie to prawie cała obsada V to mistrzowie. Generalnie chodziło mi o to, że aktor grający w masce ma troche mniejsze pole do popisu

użytkownik usunięty
moooras

"...aktor grający w masce ma troche mniejsze pole do popisu"

A to akurat prawda i rzeczywiście ten głos to ogromny atut. Odgrywanie zamaskowanego bohatera ma tę zaletę, że nie trzeba martwić się o mimikę, wystarczy odpowiednio operować głosem, co zostało już wspomniane. Wg mnie w przypadku Vadera zostało to wykonane niemal perfekcyjnie. No ale szanuję to, że wolisz Maula, w końcu uniwersum "Star Wars" jest tak duże, że każdy może znaleźć swojego ulubieńca ;]

ocenił(a) film na 7

ale głos podkładam James Erl Jones, a ciała użyczył kto inny..

moooras

Co do siły fizycznej to Vader przewyższa maula, Potrafi zgnieść metal w ręce, przebić się pięścią przez durastal, zmiażdżyć kość, unieść człowieka z ziemi i rzucić nim jakby ważył tyle co kukiełka

ocenił(a) film na 3
Kudlacz_5

Te całe midichloriany zabiły magie Star Wars. Pach obcinam ci ręke i już jestes słabszy mocą. To troche idiotyczne, wychowałem się na starej trylogii i zawsze myślałem że moc jest w zupełności niezależna od ciała, a jest czyms co otacza istoty. Zamiast tego jeden moze urodzic sie lepiej a drugi gorzej :s

Kudlacz_5

Osobiście stawiam na Maula. Jest moim idolem z dzieciństwa. Tajemniczy, imponujący wygląd, fajowski miecz. Vader też miał swoje atuty, przede wszystkim strój i głos no i był złyyy :)

Co do ich ewentualnego pojedynku to stawiałbym jednak na Maula, nie został pokonany bo Obi Wan przewyższał go umiejętnościami, padł przypadkiem a Anakin skończył jak skończył przez głupotę.

ocenił(a) film na 7
Kudlacz_5

Darth Maul

użytkownik usunięty
diana6echo

Owszem, Maul był potężny, ale jego przegrana w pojedynku dowodzi, że to Vader okazał się ciut lepszym Sithem. Choć trzeba przyznać, że niewiele brakowało, a Maul by wygrał.

ocenił(a) film na 10

Moim ulubieńcem jest zdecydowanie Maul. Anakin to taka (nie chce nikogo obrażać, to tylko moje zdanie) cipka, brzydko mówiąc. Może i był dobry w Mocy itd, ale Maul to wszystko nadrabiał szermierką. Zobaczcie, Maul przegrał z Obi Wanem, bo był pewny siebie, że już wygrał. Tak samo pewnie było z Vaderem (to tylko przypuszczenia, nie czytałem). Vader leży przed nim. Maul wyzywa go od Jedi, ma w sobie jeszcze większa nienawiść (przypominam, że Maul gardził Vaderem, uznawał go jako Jedi), Vader leży bez miecza... Więc Maul myśli, że wygrał. A tu Ci proszę, znów za pewny siebie i Vader przyciąga miecz i ciach, po Maulu. W sumie Vader i Maul byli półmaszynami. Vader nie mógł podnosić wysoko rąk, natomiast Maul miał blaszane nogi... Osobiście stawiam na Maula ;p A co do tego, że Maul "nie mógł być Lordem"... trochę mnie to zasmuciło :P

ocenił(a) film na 10
MoDEddie

Anakin był bardzo dobrym szermierzem tylko po tragedii na Musafar stracił to coć

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones