PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=520}

Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
7,2 282 104
oceny
7,2 10 1 282104
5,2 36
ocen krytyków
Gwiezdne wojny: Część I Mroczne widmo
powrót do forum filmu Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo

ja uważam że Windu bo pokonał Sidiousa w walce na miecze

ocenił(a) film na 7
michal98_filmweb

To był podstęp. Windu musiał zostać przy życiu, aby Palpatine w Anakinie mógł poglębić nieufność wobec Jedi ukazując mu że nawet ktoś tak potężny jak Mace Windu jest w stanie nie przestrzegać kodeksu, a to właśnie był najlepszy kozioł ofiarny że tak to ujmę bo od początku nie ufał Anakinowi i był przeciwny szkoleniu go na rycerza Jedi. Yoda zdecydowanie lepiej opanował tajniki Mocy, gdyby nie rzuciło nim aż na taką odległość w trakcie walki z Palpatinem to wygrana była po jego stronie w tym starciu.

rusekolsztyn

Nie było podstępu, Sidious naprawde przegrał walke z Windu, bo Mace walczył Vapaad i był najlepszym szermierzem ze wszystkich. Motyw z pogłębianiem nieufności wystąpił dopiero w kolejnej scenie.

dgone

Meh, nie porównójcie ich na podstawie walki z Sidiousem. Mace wyszedł z pojedynku z Palpatinem zwycięską ręką, to prawda, ale tak naprawdę nie. Imperator radził sobie całkiem nieźle, a specjalnie upadł akurat w tym momencie w którym Ani wkroczył do gabinetu kanclerza. Chciał pogłębić w Anakinie nieufność do Jedi i tym samym ostatecznie go przekabacić. Yoda raczej bez większych trudności pokonałby Windu z prostego powodu: Mace posługiwał się formą Vapaad, w której dominuje fizyczność i siła, a Ataru, w którym mistrzem był Yoda, jest świetną i skuteczną odpowiedzią na taką formę walki. Nie wspominam już o tym, że mistrz Yoda był o wiele bardziej czuły na Moc niż Mace Windu. Z tych powodów uważam, że Yoda wygrałby w pojedynku z Windu, nie uważam jednak, że Mace jest gorszym szermierzem niż Yoda. Ich umiejętności są podobne ( nie mówię tu o Mocy). Trudno też stwierdzić na podstawie takich pojedynków jak np. z Palpatinem, kto jest lepszy ( we władaniu mieczem). Trzeba by sprawdzić historie takich postaci poza Kanonem, np. z Legend. dopiero wtedy można stwierdzić, kto jest tak naprawdę lepszy ;)

ocenił(a) film na 6
rusekolsztyn

rusekolsztyn nie zgadzam sie z tobą bo palpatine nie mógł wiedzieć że Anakin przyjdzie

ocenił(a) film na 7
michal98_filmweb

A ile razy Palpatine wypowiada kwestie w filmach typu "przewidziałem to" "wszystko idzie zgodnie z planem". On świetnie potrafił wszystkimi manipulować i przewidywać ruchy swoich przeciwników, więc wiedział że Skywalker nie pozwoli, aby Jedi go schwytali i w porę bo na kilka godzin przed pokonaniem Generała Grievousa wyjawił Anakinowi swoją tajemnicę.

ocenił(a) film na 6
rusekolsztyn

a w powrocie jedi nie przewidział że imperium przegra a też ciągle powtarzał "wszystko przebiega zgodnie z moim planem".

ocenił(a) film na 7
michal98_filmweb

Jest taki monolog w filmie :
Vader: Na Endorze wylądowała mała rebeliancka jednostka. Jest z nimi mój syn. Wyczułem go mój Panie.
Imperator: Dziwne że ja nie. Ciekawe czy Twoje uczucia w tej sprawie są jednoznaczne ?
Vader : Są. Czy on przyjdzie do mnie ?
Imperator : Zgubi go jego współczucie dla Ciebie.
Może dziele włos na czworo, ale pewny siebie Palpatine myślał że wszelkie dobro dawno temu w Vaderze wygasło i nie wyczuł jego emocjonalnego konfliktu z jakim się gryzł od czasu pierwszego spotkania z synem. Tak samo jak wcześniej Rada Jedi błędnie oceniła przepowiednie o równowadze Mocy, w chwili gdy jej Ciemna strona urosła w siłę, tak samo potężny Imperator w chwili gdy tu cytat z Imperium "pojawiły się wielkie zaburzenia Mocy" nie wziął pod uwagę, że współczucie zgubne będzie nie dla Luke'a, a dla Vadera, który widząc cierpienia syna zdobędzie się na zdradzenie i zabicie Sitha.

ocenił(a) film na 6
rusekolsztyn

podam słowa Imperatora do Luke'a
"Twoi przyjaciele na Endorze wpadną w pułapkę" a skoro potrafił wszystko przewidzieć to mógł zobaczyć że rebaliantom pomogą ewoki mieszkańcy Endoru a jakoś rebelianci wygrali

ocenił(a) film na 7
michal98_filmweb

Można w nieskończoność powoływać się na podobne pomyłki w osądzie Palpatine'a jak np. w Mrocznym Widmie mówi do Dartha Maula "Zostałeś dobrze wyszkolony i nikt Ci nie dorówna", a jak wszyscy wiemy Obi-Wan Kenobi pokonał go. A co się tyczy bitwy na Endorze to chyba raczej gloria należy się dla Chewbaccy bo to on przechwycił maszynę At-St, dzięki której pogonił szturmowcom Imperium kota, a potem wraz z Hanem Solo oszukał dowództwo stacji na Endorze, że Rebelianci zostali pokonani.

ocenił(a) film na 6
rusekolsztyn

jeśli chodzi o dartha maula to pokonałby kenobiego bo
1.pchnął go mocą w przepaść i gdyby kenobi nie złapał się uchwytu to by spadł
2.wtedy gdy kenobi trzymał się uchwytu ten mógł podejść i mieczem go zabić
i dlatego palpatine mówił "Zostałeś dobrze wyszkolony i nikt Ci nie dorówna" bo maul pokonał kenobiego ale był pewny siebie i jego nie dobił a tego palpatine nie mógł przewidzieć

ocenił(a) film na 10
michal98_filmweb

Użytkownicy Mocy wyczuwają inne istoty, a już tym bardziej innych użytkowników którzy "świecą jak latarnie". Palpatine mógł wyczuwać i wyczuwał zmierzającego w ich kierunku Anakina.

Tutaj też nie chodzi o jakieś "wizje" tylko o planowanie, spryt i zabójczą inteligencję. Palpatine nie widział przyszłości przez Moc, on po prostu był świetnym strategiem i manipulatorem.

ocenił(a) film na 10
rusekolsztyn

Wiadomo, że to był podstęp. Przecież Sidious nie leżałby i mówił "Prosze nie zabijaj mnie jestem złaby zbyt słaby proszę" albo "Nie prosze nie!", nawet sam lucas powiedział w wywiadach odnośnie scenariuszu to mówił, że tylko podpuszczał Anakina bo po chwili jego "niby" słabości powiedział "potęga nieograniczona moc!" i jakoś miał siłę. A co do yody według scenariusza rozbroił palpatine'a, ale nie mógł z nim walczyć bo znalazł się w sytuacji patowej, czyli bez wyjścia, bo sidious'owi pomogły klony i kazał im wyszukać i zabić yode (jakby się sam bał), a yoda, który utracił miecz świetlny w walce z klonami nie miał by szans, bo klony zabijały większość jedi nawet z bronią i jeśli yoda chciałby ponownie walczyć z sidious'em to klony by go zastrzeliły, a gdyby nie klony to yoda pokonałby sidiousa.

użytkownik usunięty
michal98_filmweb

Zauważ, że Sidious użył mocy (błyskawic) dopiero po przybyciu Anakina. Musiał więc wiedzieć, że przyjdzie.

ocenił(a) film na 7
michal98_filmweb

Mace Windu był najlepszym szermierzem ówczesnego Zakonu, ale Yoda był najbieglejszy w Mocy i pewnie to dlatego Mace pokonał Sidiousa w pojedynku (no i fakt że posługiwał się Vapaadem). Jednak gdyby nie prawił kazań Palpatine'owi, Anakin nie zdążyłby przybyć do gabinetu kanclerza na czas i Imperium by nie powstało. Prawdopodobnie Anakin rzuciłby się na Windu za zabicie jego przyjaciela, ale myślę że ze Skywalkerem by sobie poradził.

ocenił(a) film na 10
michal98_filmweb

yoda w walce na miecze też go pokonał (sam lucas to przyznał).

michal98_filmweb

Yoda był lepszy od Windu, co potwierdził kilkukrotnie sam Lucas.

michal98_filmweb

Mimo wszystko Yoda jest lepszy po postu miał pecha w walczę ....

ocenił(a) film na 10
michal98_filmweb

No nie wiem, Sitowie maja wiele innych mocy jak Force Lightning wiec wąpie czy by z nim dał rady, skoro nawet Yoda miał problemy

ocenił(a) film na 4
michal98_filmweb

Windu to chory wymysł chorej trylogii gość jest beznadziejny jak Jar Jar Binks

ocenił(a) film na 8
dubbelvla

Kolejny fanatyk.

ocenił(a) film na 7
michal98_filmweb

Yoda... chociaż te jego wygibasy w Ataku Klonów wyglądały bardzo dziwnie...

użytkownik usunięty
elrond123

Zgadzam się Yoda najlepszy. Faktycznie w Ataku Klonów ta walka kiczowata z kolei w Zemście Sithów epic <3

ocenił(a) film na 10
michal98_filmweb

Ale nie miałby z nim szans i tak Sidious to jeden z najpotężniejszych lordów Sith

Himiteshu

Najpotężniejszy. Jest to wielokrotnie potwierdzane.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones